wtorek, 6 listopada 2012

Czas na ciekawostki.. ;))


Czy to prawda, że:


**pekińczyk potrafi rzucić się na dużego psa**
Prawda. Pekińczyk nie zna uczucia strachu i bez wahania rzuci się na psa i dziesięć razy większego od siebie, jeśli uzna, że ten mu ubliżył.
**ideałem pekińczyka jest szczupła, wysmukła sylwetka**
Nieprawda. Wedle komentarza do wzorca pekińczyk powinien z sylwetki nieco przypominać gruszkę: ciężką, nieruchliwą i z przodu wyraźnie szerszą niż z tyłu.
**najlepsze linie pekińczyków pochodzą wprost z Chin**
Prawda. Dzisiejsi hodowcy nadal bazują na psach, których przodkowie przybyli wprost z Pekinu. W II połowie XX wieku w Europie nie było w zasadzie ani jednego pekińczyka, który nie pochodziłby w prostej linii od owych pięciu psów wyratowanych z pałacu cesarza.
**jest psem bardzo popularnym i dość modnym**
Prawda. Zarówno w całej Europie jak i w Stanach Zjednoczonych pekińczyki są bardzo popularne (choć nie tak, jak jeszcze ćwierć wieku temu). W USA pekińczyk znajduje się na miejscu 28 w rankingu ulubionych ras.
**pekińczyk może zapaść na chorobę sierocą**
Prawda. Jeśli pekińczyk poczuje się obrażony, zraniony, czy odrzucony np. po pojawieniu się w domu kolejnego zwierzaka może wówczas być osowiały, mieć podwyższoną temperaturę lub wymioty. Może nawet podjąć strajk głodowy! Należy mu wówczas w sposób szczególny okazywać swoje uczucia i poświęcić więcej niż zwykle uwagi.

Pielęgnacja czworonoga

1) Pielęgnacja włosaSzata pekińczyka wymaga szczególnej uwagi i troskliwości. Niewiele jest ras o tak obfitej, bujnej sierści. Do utrzymania jej w należytej formie niezbędna jest szczotka o twardym, naturalnym włosie(najlepiej ze szczeciny dzika) i solidny metalowy grzebień (dobrze, by miał zęby pokryte teflonem). Podobnie jak przy wszystkich innych rasach nigdy nie próbujemy czesać ani szczotkować suchego włosa! Lekko zwilżony za pomocą spryskiwacza do kwiatów włos energicznie szczotkujemy pod włos. Do kołtunów trudnych do rozczesywania użyjmy najpierw szczotki drucianej o bardzo delikatnych i elastycznych zębach. Rozczesując kołtun trzymamy go w ręku, aby nie naciągać skóry psa i staramy się wyrwać jak najmniej sierści. Prace zaczynamy od brzucha psa i warstwami, krok po kroku przechodzimy aż do grzbietu. Na zakończenie używamy grzebienia, by nadać fryzurze ostateczny szlif. Przy okazji nie zapomnijmy o oczyszczeniu uszu i przycięciu pazurów.
2) Nos, oczy, uszy: Trzeba szczególnie pamiętać o sprawdzaniu, czy otwory nosowe nie są zatkane lub, czy płytka nosowa jest wolna od wydzieliny z nosa lub śliny. Jeśli się tak zdarzy płytkę nosową możemy przetrzeć zwykłą chusteczką higieniczną. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o przecieraniu fałdy nad nosem. Możemy zrobić to wilgotnym gazikiem przesuwając go do góry. Gazę można zamaczać w wodzie lub rumianku.Zagłębienie pod oczami przecieramy codziennie wodą lub rumiankiem. Należy również oczyszczać oczy z często tworzącej się ropy. Robimy to za pomocą chusteczki lub gazy. Uszy czyścimy przynajmniej raz w tygodniu. Możemy użyć do tego zabiegu zwykłych szpatułek do czyszczenia uszu. 
natasza1993@gmail.com
3) Zęby, pazury:  Jeśli zauważymy tworzenie się kamienia na zębach, można udać się na czyszczenie zębów do weterynarza. Można również samemu czyścić zęby psa. Używamy do tego zabiegu pasty zakupionej w sklepie zoologicznym lub gazy nasączonej w soku cytrynowym, albo w wodzie utlenionej.Pazury u dorosłego psa obcinamy przynajmniej raz na miesiąc.Służą do tego specjalne cążki.Przy pazurach czarnych obcinamy tylko krótką końcówkę.

Jak każda istota, pekińczyk posiada swój charakter..


Ten pełen godności pies o wspaniałej przeszłości nie okazuje zaufania byle komu! Pekińczyk wymaga czasu, by przekonać się do człowieka - ale raz ofiarowaną przyjaźń dotrzyma do końca życia.
Plusy: inteligentny, o wyostrzonych zmysłach, bardzo żywy, odważny, śmiały, dumny, pewny siebie i samodzielny, czuły, skłonny do zabaw.
Minusy: niechętnie przyjmuje polecenia, krnąbrny, egocentryczny.
Pekińczyk skrywa swe czułe strony charakteru za fasadą zgryźliwego wyniosłego aroganta. Warto spróbować przebić się przez ten obronny mur niechęci - ten, komu uda się zdobyć przyjaźń, a może nawet miłość pekińczyka, uzyska niezawodnego przyjaciela na całe życie. Nawet jeśli pies wszystkim ludziom demonstrował będzie swą wyniosłość i oziębłość, to wobec swych przyjaciół będzie zawsze serdeczny i bezwarunkowo oddany.
natasza1993@gmail.com
Mały pekińczyk to prawdziwy arystokrata w każdym calu, od stóp do głów. Przez kilkanaście stuleci psy te były przez ludzi czczone i podziwiane, nic więc dziwnego, że przywykły do składania im hołdów. Nigdy nie próbujcie go lekceważyć czy obchodzić się z nim grubiańsko - macie przecież do czynienia z prawdziwą psią osobowością, która pragnie być traktowana tak, jak na to zasługuje. Pekińczyk, który odda komuś swoje serce, będzie trwał przy swej decyzji do końca swoich dni. Równie wytrwały jest i w pamiętaniu urazy; dawny mieszkaniec pałaców cesarskich i królewskich potrafi gniewać się godzinami, a wyrządzonej mu krzywdy nie zapomni i po latach. Bywa bardzo zmienny w swych humorach, ale zawsze demonstruje swemu panu czy pani, jak bardzo ich kocha, spoglądając z grzeczną, ale oziębłą obojętnością na całą resztę świata (w tym też i na inne psy). Niektórzy biorą jego dobre maniery za uprzejmość...

Pies pekińczyk naszym ulubieńcem..

natasza1993@gmail.com
Pekińczyk to pies będący przedstawicielem jednej z najstarszych ras psa domowego, wyhodowana w cesarskich Chinach.
Obecnie pekińczyk uznawany jest za idealnego psa pokojowego, dobrze czującego się nawet w niewielkich mieszkankach. Są to psy bardzo żywe i wesołe, są świetnymi kompanami dla dzieci. Pomimo wesołego usposobienia, pekińczyki są jednak czasami uparte i złośliwe o czym każdy z ich miłośników na pewno się przekonał. Ten jednak kto traktuje go z należytym szacunkiem i zasłuży sobie na jego miłość zyska dozgonnego i oddanego przyjaciela.